Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
AKTAŞ Group Pasifik Sponsorumuz!
 
 
İzlediklerimiz:
 • Pedals 4 Progress
 • Kick Start
 • John Herrington
 • Expedition 360
 • Goliath Exped'n
 •  
   
   
  Around-n-Over

  Image: Beraber çalıştıgımız Fortune Bank, Seychelles adalarında şube açmış ;) Beraber çalıştıgımız Fortune Bank, Seychelles adalarında şube açmış ;)

  Neler oldu?
  5 Ekim 2010 (Gün 85)    14.0444S,64.6972E
  Şu anda Pakistan sahillerinin güneyinde, İran ile sınırı ve Karachi boylamları arasındayım. Doksan Doğu Sırtı'ndan bu yana, Orta Hint Okyanusu Sahanlığı üzerinden ilerledim ve altımda 1089 metre derinliğe yükselen Merkez Hint Sırtı'nı bir kaç gün önce geçtim. Haritamda ileride 60 ve 62 Doğu boylamları arasında Nazareth Sığlığı, 200 metreden daha sığ olduğu anlamına gelen büyük bir mavi alan olarak gösterilmiş. Seychelles, Saya de Malha, Nazareth ve Soudan sığlıkları, uzun bir kavis çizerek ü Seychelles adalarını Mauritius'a bağlayan Mascarene Platosu'nun doğu kenarını oluşturuyor. Güney-güneybatımdaki Rodriguez ve güneybatimdaki Coco adalarının ikisi de 350 denizmili kadar mesafede.

  Yazıma başlamadan tekrar hatırlatayım: İLKYAR için bağış kampanyamız sürüyor. Siz bu sene bağış yaptınız mı?

  Dostlar soruyor, kürek tamiri için fırsat buldun mu, diye... Kısa cevabım: hayır, henüz değil.

  Bunun en önemli sebebi, teknemde şaft koni açıları farklı iki ayrı marka kürek olması. Pala ve sap yarıları elimde olan kırık küreğin içine oturtmak için bir şaft ara parçası kestim. Fakat farklı şaft koni açıları yüzünden kestiğim ara parçanın bir ucu sıkı oturdu, diğer ucu laçka kaldı. O fazlalık laçka boşluğu, şaft tamirden sonra eğri olmasın diye çok dikkatli bir şekilde epoxy tutkalla doldurmam gerekiyor.

  İkinci sebep ise, en son ne gün 20 knot şiddetin altında rüzgar esti, unutmuştum. En nihayet dün rüzgar 15-20 knot şiddete düştü. Artık bunaltıcı olmaya başlayan tropik ortama rağmen üzerimde yağmurluk olmadan dışarı çıkamıyordum. Dolayısıyla kürek tamirinin kabinde yapılması gerekecekti.

  İçeride ara parçayı, küreğin sap tarafında çapı daha büyük ve daha kısa olan yarısına yapıştırmam mümkün. Kabinde epoxy tutkal karmak ister miyim, o ayrı mesele. Ara parçayı şaftın içinde dikkatlice ortalamam lazım. Sonra arada kalan laçka boşluğa epoxy tutkal döküp doldurmak için küreğin sapını en az bir 45-derece yatırmam gerekir. Bu işi de kabine sığdırmam mümkün değil.

  O noktada işin ancak yarısı bitmiş olur. Küreğin saptan palaya toplam uzunluğu 335 santim civarında olduğunda geriye kalan iş güvertede tamamlanmak zorundadır.

  Üçüncü ve en önemli neden ise, epoxy tutkal şişesini bulamamış olmam; sadece katılaştırıcı şişesini bulabildim. Bu tutkalı kürek parçalarını yapıştırmada kullanmadan önce hacim ölçüsüyle epoxy ve katılaştırıcıyı ikiye bir oranında karmam gerekiyor... Gülerim ağlanacak halime.

  Teknem sanki sancak tarafına topallıyor gibi. Biraz doğrulduğunda 25 knot rüzgar onu iskele tarafından iteliyor, aynı taraftan irili ufaklı dalgalar gelip altına giriyor, teknemi tekrar sancağa yatırıyor. Sanki sağ ayakkabımın topuğu düşmüş, ben hala yürüyorum...

  Geçen hafta itibariyle fırkateynimiz TCG GÖKÇEADA eski görev alanı Aden Körfezi'nden Seychelles adalarına geçti. Korsanlara karşı derlenen uluslararası denizgücü olan Coalition Task Force komutasını Ağustos sonunda devralan Tümamiral Sinan Ertuğrul da orada, fırkateynimizde. Nasipse denizde buluşabiliriz.

  Önümdeki denizlerde başlayan korsan faaliyetleri ile ilgili olarak Türk Deniz Kuvvetleri tarafından bana düzenli bilgi verilmekte. Gerekirse, güneydoğu rüzgarlarını kullanarak Seychelles adalarına yönelip emniyeti garantiye almak dahi düşünülebilir.

  Erden.
  .
  .

  Previous Dispatches
  image

  Trafik artti...    2 Ekim 2010 (Gün 81)
  Tecrübemle sabittir, bu ilk paragrafı okuyanlar yazdıklarımı kulak arkası edip okumaya devam edecek, yardım çağrılarım kaale alınmayacak, me

  image

  illallah dedirtti!    29 Eylül 2010 (Gün 79)
  Yazıma başlamadan hatırlatayım: İLKYAR iin bağış kampanyamız sürüyor. Si

  Nakit yardim gerekiyor    26 Eylül 2010
  Soldaki menü listesinden [Yardım Edin] sayfasına ulaşmanız ve oradaki seenekleri grmeniz mümkündür. Şimdiye kadar eşitli defalar bu siteden yard&#

  Later dispatches - Previous dispatches


  Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Fax: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
  Bu sitenin tasarımı Erden Eruç'a aittir. • Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.