Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
AKTAŞ Group Pasifik Sponsorumuz!
 
 
İzlediklerimiz:
 • Pedals 4 Progress
 • Kick Start
 • John Herrington
 • Expedition 360
 • Goliath Exped'n
 •  
   
   
  Around-n-Over

  Image: Kalın siyah minderi bir süre önce söktüm, yerine ince beyaz minderi kullanmaya başladım. Kalın siyah minderi bir süre önce söktüm, yerine ince beyaz minderi kullanmaya başladım.
  Image: Yedek küreğim de sancak tarafında çok şık duruyor! Yedek küreğim de sancak tarafında çok şık duruyor!

  Hepsi iyilesti...
  24 Ekim 2010 (Gün 104)    12.5887S,51.6872E
  Yazıma başlamadan hatırlatayım: İLKYAR için bağış kampanyamız sürüyor. Siz bu sene bağış yaptınız mı?

  29 Eylül tarihli yazımda beni çok rahatsız eden tuzlu suyun pişirdiği cildimden yakınmıştım. Kürek çekerken oturağımda kullandığım neoprene kılıflı kalın sünger minderi söktüm, yerine daha ince sert ve su emmeyen bir sünger minder kullanmaya başladım.

  Kalın minderin tuzu yoğunlaştırıcı bir özelliği vardı. Son üç hafta hariç, bütün geçişim boyunca güneybatıdan gelen çapraz ölü dalgalar bu okyanusa illet bir serpinti huyu vermekteydi. Bilhassa geceleri üzerine sürekli tuzlu su serpintisi alıp sonra kuruyan bu minder, sabaha benim oturup cildimi pişirecek bir tuz banyosu haline geliyordu.

  İnce minder su emmiyor. Yüzeyi parlak ve su geçirmez yapılmış. Bunu tatlı suyla yıkamak veya silmek kolay. Sık sık duruladığım bir kat kumaşı bunun üzerine seriyorum, cildimi gerektikçe tatlı suyla durulayıp kurutuyorum. Deniz de düzene girdi, eskisi gibi serpiştirmiyor artık. Sonuçta bütün pişikler iyileşti ve ben de biraz rahatladım.

  Sanırım modem problemimi en nihayet çözdüm. Uydu telefonumla bağlandığım modem sürekli problem çıkarıyor, bir süre sonra hat düşüyor, bana yanıltıcı ipuçları veriyordu. Kablolar değiştirdim, avuçiçi bilgisayarı değiştirdim, backup kullanarak yazılımların eski halini yükledim, eleme yöntemiyle bir sürü vakit kaybı oldu. Günlerce belki yirmi defa telefon açıp bir defa tesadüfen bağlandığım, suçu Iridium tarafında aradığım asap bozucu bir dönem geçirdim. Kendi tarafımdaki herşeyi elden geçirdiğimi sanıyordum.

  Derken iki gün önce, uydu telefonunun altında bulunan bir dizi duydan birinde ufak, mavi-yeşil renkte bir paslanma emaresi gördüm. Belki elimdeki deniz suyu ya da terimdeki tuzdandı bu. Telefondaki bu duylar data aktarımı için kullandığım adaptör için bir temas yüzeyi sağlıyor. Pas iki duyun arasına yerleşmiş, sanki bunlara kısa devre yaptırıyor gibiydi. Pası kazıyıp temizledim ve o zamandan beridir email ve siteye yazılar dahil haberleşme düzenim normale döndü, yaşasın!

  Erden.
  .
  .

  Previous Dispatches
  image

  100 gun olmus!    21 Ekim 2010 (Gün 101)
  Bu okyanusta şimdiden yüz günün üzerinde vakit geçirmişim. O süre zarfında seyir cihazımın sayacı 4.000 denizmilinı aştı ve g

  image

  Yedek kurek hazir!    18 Ekim 2010 (Gün 98)
  Uydu telefonumla modem bağlantısı kurmada güçlük çekiyorum. Kısa bir süre geçince hat düşüyor ve ne email yollamak ne de siteye haber y

  TEKNIK PROBLEM VAR    17 Ekim, 2010
  EMAIL YA DA SITEYE YAZMAM MUMKUN DEGIL. BASKA SORUN YOK. LUTFEN ILKYAR ICIN BAGIS YAPINIZ. ERDEN (via Nancy)

  Later dispatches - Previous dispatches


  Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Fax: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
  Bu sitenin tasarımı Erden Eruç'a aittir. • Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.