Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
AKTAŞ Group Pasifik Sponsorumuz!
 
 
İzlediklerimiz:
 • Pedals 4 Progress
 • Kick Start
 • John Herrington
 • Expedition 360
 • Goliath Exped'n
 •  
   
   
  Around-n-Over

  Image: O sicimler şapkanın rüzgarda yukarı katlanmasını önlüyor. O sicimler şapkanın rüzgarda yukarı katlanmasını önlüyor.

  Neden bu gecis onemli?
  28 Ekim 2010 (Gün 108)    11.4324S,49.2484E
  Yazıma başlamadan hatırlatayım: İLKYAR için bağış kampanyamız sürüyor. Siz bu sene bağış yaptınız mı?

  Bu okyanus geçişim tarihi bir geçiş olacak, zira karşıya kürekle vardığımda, (1) Hint Okyanusu'nun tamamını Avustralya anakıtasından Afrika anakıtasına kadar geçen ilk kürekçi olacağım; (2) teknem ve ben zaten üç ayrı okyanusa açılmış ilkleriz, üstelik (3) bu okyanusa açıldıktan sonra, dünyadaki okyanus kürekçileri arasında denizde geçirilen toplam gün sayısında ikinci sıraya yükselmiş bulunmaktayım. Birinci sırada toplam 937 gün ile denizde kaybolan İngiliz Peter Bird var, üçüncülük ise 541 gün ile John Fairfax'e ait. Bugün itibariyle benim kendi toplamı 600 güne erişti!

  Hint okyanusunun tamamı şimdiye kadar kas gücüyle hiç geçilmemiş. Bu hedefe en yakın geçiş, 1971 yılında Avustralya'dan denize açılıp Madagaskar'daki Antseranana yakınında bir kumsalda karaya çıkan İsveçli kürekçi Anders Svedlund tarafından gerçekleştirilmiş. Ondan sonra toplam on kadar denemede, herkes ya Seychelles ya da Mauritius adalarına yönelmiş ve aralarında kendi gücüyle karaya ulaşan sadece bir kaç tekne var. Bense, kas gücüyle devrialem rotamda bir kopukluk olmaması için zaten Afrika anakıtasına öyle ya da böyle ulaşmak zorundayım.

  Anders Svedlund, Hint okyanusunun sunduğu mücadeleyi göze alan ilk kişi olduğundan önemli. Üstelik kürekle Madagaskar'a ulaştırdığı teknesi, GPS ve tuz arıtma cihazı gibi modern kolaylıklardan yoksundu.

  Önemli bir diğer geçiş, Pavel Rezvoy'un 2005 yılında Caicos adalarından Seychelles adalarına yaptığı yolculuktur. Oğlu Theodore Rezvoy Avustralya'dan denize açıldıktan sonra omuzunu incitince Caicos Keeling adalarına sığınmış, Pavel de kendisi o sıralar 60 küsur yaşında olmasına rağmen "bu işte soyadımız var" deyip kürekleri devralmış ve geçişi sürdürmüş.

  Son zamanlarda kürekçiler için revaçta olan hedef, Madagaskar'ın 500 denizmili kadar doğusundaki Mauritius adası. Orada marina ve diğer lojistik imkanlar mevcut. Geçen sene bir yarış düzenleyen Woodvale Events için Mauritius, müsait bir varış noktası idi, korsan veya üçüncü dünya ülkelerinin lojistik zorlukları ile uğraşmadılar.
  Ancak, Afrika anakıtasına varasıya kadar Mauritius'un ötesinde daha yüzlerce denizmili okyanus var; Mauritius'da bu okyanus bitmiyor. Madagaskar'ın kuzeyinden ya da güneyinden, en az 1.200 denizmili daha bu okyanusta mesafe katetmek gerekiyor. Yapan kim, yaşı, cinsiyeti, vatandaşlığı ne olursa olsun, ne şekilde pazarlanırsa pazarlansın ve bu konuda kaç tane kasıtlı yanıltıcı basın bildirisi dağıtılırsa dağıtılsın, Mauritius'a giden geçişler "Hint Okyanusu'nu geçmiş" olamazlar. Onlar bu okyanusta takip edilebilecek bir sürü ayrı rotadan biri olup, sadece "Hint Okyanusu'nda Avustralya'dan Mauritius'a kadar yapılan geçişlerdir." Benzer bir mantık Seychelles geçişleri için de söz konusudur.

  Bundan alacağım ders nedir peki? Eğer kendime ilk bakışta imkansız gibi görünmesine rağmen, büyük bir hedef seçersem, o hedefe doğru yaptığım yolculuk sırasında attığım çoğu adım, kendince kaydadeğer başka başarılar gerektiriyor. Kendince önemli bir başarı ve başkaları için hayatlarının en büyük macerası olabilecek bu Hint Okyanusu geçişi, benim devrialem yolculuğumdaki ara merhalelerden biri sadece.

  Erden.

  BİLGİ İÇİN:
  ... Denizde Toplam En Uzun Süre
  ... Hint Okyanusu'ndaki Geçişler
  ... Okyanuslarda Kaybolan Kürekçiler
  .
  .

  Previous Dispatches
  image

  Hepsi iyilesti...    24 Ekim 2010 (Gün 104)
  Yazıma başlamadan hatırlatayım: İLKYAR için bağış kampanyamız sürüyo

  image

  100 gun olmus!    21 Ekim 2010 (Gün 101)
  Bu okyanusta şimdiden yüz günün üzerinde vakit geçirmişim. O süre zarfında seyir cihazımın sayacı 4.000 denizmilinı aştı ve g

  image

  Yedek kurek hazir!    18 Ekim 2010 (Gün 98)
  Uydu telefonumla modem bağlantısı kurmada güçlük çekiyorum. Kısa bir süre geçince hat düşüyor ve ne email yollamak ne de siteye haber y

  Later dispatches - Previous dispatches


  Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Fax: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
  Bu sitenin tasarımı Erden Eruç'a aittir. • Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.