Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
AKTAŞ Group Pasifik Sponsorumuz!
 
 
İzlediklerimiz:
 • Pedals 4 Progress
 • Kick Start
 • John Herrington
 • Expedition 360
 • Goliath Exped'n
 •  
   
   
  Around-n-Over

  Image: Fırkateynimiz TCG GAZİANTEP tekneme yaklaşırken. Fırkateynimiz TCG GAZİANTEP tekneme yaklaşırken.
  Image: Fırkateynin ambleminde çapraz bir zıpkın ve bir ok var, altında da mottosu: Fırkateynin ambleminde çapraz bir zıpkın ve bir ok var, altında da mottosu: "DAİMA MUZAFFER"
  Image: TCG GAZİANTEP güneş batarken bölgeden ayrılıyor. TCG GAZİANTEP güneş batarken bölgeden ayrılıyor.

  Sirada ne var?
  2 Kasım 2010 (Gün 113)    11.6736S,44.4490E
  Yazıma başlamadan hatırlatayım: İLKYAR için bağış kampanyamız sürüyor. Siz bu sene bağış yaptınız mı?

  Meteoroloji uzmanımız Dane Clark, Hint Okyanusu'nda bu sezonun ilk isimlendirilmiş kasırgasının Avusralya'nın batısında oluştuğunu ve beni etkilemeyeceğini yazdı. Kasırgaların oluştuğu teyit edilince her sezon alfabetik sırayla isimlendirilirler. Yani bu sezonun ikinci kasırgasının adı B-harfiyle, üçüncüsü C-harfiyle başlayacak... Bereket versin bir haftaya kadar karaya ulaşmış ve teknemi sudan kaldırmış olacağım.

  Altı Zirve Projesi'nde sırada üçüncü zirve olan Afrika'nın en yüksek noktası Kilimanjaro var. Kendi antipot rotamı kesmek için bir fırsat, Namibia'daki Luderitz limanına doğru Zambia'da pedal basarken doğacak. Luderitz'den herhalde Haziran ayında Brezilya'ya doğru Güney Atlas Okyanusu'na açılacağım. şimdi Afrika anakıtasına yönelerek rotamda, dünya etrafında çizilmiş bir "büyük çembere" (great circle) daha sadık kalmam mümkün oluyor.

  Kas gücüyle devrialem tamamlandıktan sonra, Altı Zirve Projesi'ni tamamlamak için, Avrupa'da Elbrus ve Asya'da Everest zirvelerini de kas gücüyle çıkmak üzere ayrı bir yolculuk planlamam gerekecek.

  Şimdiye kadar KaslaGit sitemizde hep gösterilen, bu iki zirvenin de rotaya dahil olduğu idi. İklim, rüzgar, dalga, akıntı ve fırtına istatistiklerini detaylı bir kez daha çalışınca, yüksek fırtına riski nedeniyle Hindistan civarındaki sulara yönelmemeye karar verdim. Avustralya'dan Hindistan'a çizeceğim rota, ekvatoru ve yağmurlu tropik rüzgar buluşma hattını (intertropical convergence zone) geçmek zorundaydı. Avustralya'dan çıkışımı güney yarıkürede kasırgalardan sakınacak ve kuzeyde de musonları zamanlayacak şekilde planlamam gerekirdi. Sonuçta fırtınalardan sakınamayacaktı.

  Dolayısıyla devrialem rotasında Asya ve Avrupa'yı pas geçip burnumu Afrika'ya çevirdim. Böylece devrialem yolculuğumda Everest ve Elbrus'a doğru çizdiğim iğreti bölüm kalktı, rota biraz daha düzeldi, büyük çembere daha sadık bir hal aldı.

  Ana sponsorumuz AKTAŞ GROUP sağolsunlar, Altı Zirve Projesi'ndeki zirve sıralamasında yaptığım bu değişiklik talebini uygun gördüler.

  Erden.
  .
  .

  Previous Dispatches
  image

  Gurur verici bir gun...    30 Ekim 2010 (Gün 110)
  Bugün fırkateynimiz TCG GAZİANTEP ile buluşma planlanmıştı. Bu sularda problem yaratan Somali korsanlarına karşı derlenmiş uluslararası deni

  image

  Neden bu gecis onemli?    28 Ekim 2010 (Gün 108)
  Yazıma başlamadan hatırlatayım: İLKYAR için bağış kampanyamız sürüyo

  image

  Hepsi iyilesti...    24 Ekim 2010 (Gün 104)
  Yazıma başlamadan hatırlatayım: İLKYAR için bağış kampanyamız sürüyo

  Later dispatches - Previous dispatches


  Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Fax: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
  Bu sitenin tasarımı Erden Eruç'a aittir. • Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.