Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
AKTAŞ Group Pasifik Sponsorumuz!
 
 
İzlediklerimiz:
 • Pedals 4 Progress
 • Kick Start
 • John Herrington
 • Expedition 360
 • Goliath Exped'n
 •  
   
   
  Around-n-Over

  Image: Yandan uzatmaları olan yerel bir yelkenli Majunga'ya doğru esen yelle geçip gitti. Ufukta kara var. Yandan uzatmaları olan yerel bir yelkenli Majunga'ya doğru esen yelle geçip gitti. Ufukta kara var.
  Image: Bazılarının iki direği vardı... Bazılarının iki direği vardı...

  Karaya çıktım...
  26 Kasım 2010 (Gün 137)    15.7270S,46.3093E
  13 Temmuz günü Carnarvon'dan kürekle açılmıştım ve denizde 137 gün geçirdikten sonra bugün yerel saatle 19:21'de Madagaskar'ın Mahajanga (Majunga) liman kasabasında karaya çıktım. Tekneyi sudan kaldırdığımızda son mevkim 15.72695S 046.30929E idi ve GPS seyir cihazımın sayacı 5476 denizmili gösteriyordu.

  Nakliye şirketi SDV Majunga bir vinç ile üzerinde dört eski kamyon lastiğiyle uzun bir treyler ayarlamış, beni bekliyordu. Blaise Richard adında bir genç benimle ilgilenmek üzere görevlendirilmişti. Önce uydu telefonumla, sonra yakına gelince VHF telsiz ile haberleştik. Karakter doğru esen yel ve gelgitle yükselen deniz beni limana doğru itelerken, o karadan beni görebiliyordu.

  Limana tam güneş batarken girdim ve bu enlemlerde güneşin batmasıyla havanın kararması bir oluyor. Majunga'daki iskeleye karanlıkta vardım ve tekneyi benimle birlikte sudan kaldırdık. Aksi takdirde şöyle tekneden inip iskeleye adımım atabileceğim bir düzen yok bu güzelim sahil kasabasında, yazık.

  Gümrük ve doktor onayı uzun sürmedi, altı kadar memur önceden Blaise tarafından bilgilendirilmişti ve tekneme geldiler. Bütün evrakların faydasını gördüm, aşı kağıtlarımdan liman çıkış belgesine, tekne ruhsatından denizcilik certifikama kadar sorulan herşey için bir belge sunabildim.

  Şimdi yine liman nöbetçi kulübesinin yanına bıraktığımız teknemde uyuyacağım. Ama önce Blaise, Majunga büro şefi Rodin Ramampandrison ve onların bir kaç iş arkadaşı ile beraber kasaba halkının gelip bir şeyler yiyip içerken denizden esen akşam yelinin keyfini çıkardığı Majunga kordonboyuna gittik. İlginçtir, açıktayken tehditkar olan bu yel rüzgarı, ta 30 mil açıkta demir atabilecek derinliğe gelince kullanabileceğim, karaya çıkınca da hoşlanabileceğim bir şey oluverdi.

  Fakat hava kararınca ortalığa çıkan kesif sivrisinek bulutundan şikayet etmeden edemeyeceğim. Meretler beni sever ve bu problem olacak. İçeri giren iki düzinesini teker teker öldürdükten sonra şimdi sıcak havasız kabinin kapısı kapalı uyumak zorundayım. Papua Yeni Gine'ye vardığımda Finsch Harbor koyundaki günlerimi hatırlatıyor bana.

  Erden.
  .
  .

  Previous Dispatches
  image

  Liman göründü    25 Kasım 2010 (Gün 136)
  Artık kutlamalara başlayabiliriz herhalde. Majunga limanının sadece 11 denizmili kuzeyinde demir attım. Rüzgaraltımdaki kıyılar sadece 6 denizmili gün

  image

  Deniz çıpasındayım, çetin bir kıyı hattı    25 Kasım 2010 (Gün 136)
  Dışarıda hala kuzeybatıdan karaya doğru 25 knot yel esiyor; saat sabahın üçü oldu. Doğuda şimşekler çaktıran yağmur bulutlar&

  image

  Limana artık çok yakınım    24 Kasım 2010 (Gün 135)
  Majunga (Mahajanga) limanı 45 denizmili kadar güneyimde. Kuzeydoğuya, Nosy Be adasındaki Hellville'e doğru ilerlemeye çalışırken beni yavaşlatan y

  Later dispatches - Previous dispatches


  Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Fax: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
  Bu sitenin tasarımı Erden Eruç'a aittir. • Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.