Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
AKTAŞ Group Pasifik Sponsorumuz!
 
 
İzlediklerimiz:
 • Pedals 4 Progress
 • Kick Start
 • John Herrington
 • Expedition 360
 • Goliath Exped'n
 •  
   
   
  Around-n-Over

  Image: Karşılama dansı sırasında. Arkada protokol, boyunlarında çiçekten kolye ile dizilmiş, saygıyla izliyor. Karşılama dansı sırasında. Arkada protokol, boyunlarında çiçekten kolye ile dizilmiş, saygıyla izliyor.
  Image: Pousse-pousse dedikleri taksi niyetine kullanılıyordu. Pousse-pousse dedikleri taksi niyetine kullanılıyordu.
  Image: Bu çekçeklerin “şöförleri” epey formda görünüyordu. Bu çekçeklerin “şöförleri” epey formda görünüyordu.

  Madagaskar’i ozluyorum
  10 Ocak 2011    
  Seattle’a döndüğümden beridir yine epey yoğun bir çalışma temposu içindeyim. Bu sefer bereket versin bütün makbuzlar ve evraklar elimin altında olduğu için muhasebe işlerimizi mali yıl ile birlikte tamamlayabildik. Önceki senelerde hep vergi dairesine evrak teslim tarihini ertelemek üzere başvuru gerekmişti. Kimi zaman yorucu olmasına rağmen, bunlar vakıf olmanın gerekleri; o nedenle şikayet etmeyeceğim.

  Around-n-Over olarak Tanzanya’daki Mateves Ortaokulu için bağış toplamaya hazırız. Türkleri İLKYAR bağış kampanyamıza katılım için ikna etmeye çalışırken, İngilizce sitemizden diğer dostlarımıza da Afrika’daki bu okulu desteklemeleri için çağrıda bulunuyorum. Bu ortaokul ile ilgili bilgileri [Projeler] ve [Başardıklarımız] sayfalarına ekledim. Kas gücüyle ulaşacağım bu yöredeki öğrencilere faydam olacağını düşünmek bana şimdiden mutluluk veriyor.

  Around-n-Over, yine ABD menşeli bir kar amacı gütmeyen kurum olan Bridge To Türkiye’nin bir kız yurdu inşası için başlattığı kampanyaya 5.000 dolar denk katkı sözünü verdi. BTF Türkiye’de Millliyet gazetesi ile birlikte Batman’da yapılacak olan bu kız yurdu için şimdiye kadar 190.000 dolar derlemişti. Bu ilimiz ne yazık ki kızların en az oranda okula yazıldığı ve kızların intihar oranının en yüksek olduğu bir diyar. Bu yurt sayesinde civar köylerdeki aileler kızlarını güvenerek yatılı okula yollayabilecekler. BTF’nin düşündüğü 200 bin dolar hedefe ulaşması için teşvik mahiyetindeki bu şartlı katkımız, ancak ay sonuna kadar Türklerden 5.000 dolar daha bağış denkleştirilebirse kullanılabilecek. Bu amaçla BTF Washington’da bir yemek düzenledi. Haydi hayırlısı...

  Bütün bu koşuşturmanın arasında aklım hala Madagaskar’da. Kah yolculuğun ilerdeki safhalarını düşünüyor, kah başka önüme bilinmez ne engeller çıkacak diye merak ediyorum. Macera duygusu bu olsa gerek. Madagaskar’da kaldığım süre o kadar uzun değildi ama dönüp orada daha uzun süre geçirmek üzere iştahımı kabartmaya yetti. Ne zaman nasip olur bilinmez.

  Kısa bir süre kalmış olmama rağmen, Madagaskar başbakanı ziyarete geldiğinde geleneksel bir karşılama törenine tanık oldum. Otelde kalırken aşağıdan şarkı ve alkış sesleri gelmeye başlayınca düğün var diye aşağı indim. Bu seslerin yanısıra bir de tık-tık diye bir tempo sesi geliyordu, görmeden olmazdı. Merdivenler seyircilerle dolmuş, dar koridorun iki yanında geleneksel giysileriyle kadınlar dizilmiş şarkı söylüyordu. Herbirinin elinde tahta çubuklar, birbirine vururak senkoplu bir tempo tutturmuşlardı. Ufak arka bahçe arabayla dolmuştu. Başbakan ilerledikçe koridordaki kalabalık önünden gerileyip otelin ön avlusuna döküldü, oradan daha önceden hazırlanmış büyük bir yemek salonuna geçtiler. Bu şarkı ve dansla karşılama belki 20 dakika daha sürdü.

  Yüzleri merhem gibi beyaz bir boya ile kaplı kadınlar sırayla dansediyor, biri otururken, yerde oturarak tempo tutan çemberdeki bir başkasını ortaya davet ediyordu. Danslarında ufacık adımlarla daha çok kalçaları hareket ederken elleri ve kolları yanlara açılmış olan bu kadınların yüzlerinde hep ufak bir tebessüm vardı. Mutluydular. Bütün bu süre boyunca başbakan, etrafındakiler ve Mahajanga valisi saygıyla kadınların durulmasını bekledi ve sonunda başbakan onlara teşekkür etti.

  Bu beyaz boyanın adı masonjoany ve cildi güneşten koruyor, yumuşatıyor ve lekeleri gideriyormuş. Genellikle gündüzleri sürülüp akşamları siliniyormuş. Aynı adı taşıyan bir ağacın dalını öğütüp suyla kararak bu merhemin yapıldığını öğrendim. Mahajanga’da kaldığım kisa süre zarfında beyaz renkli bu boyanın verdiği hayalet görüntüsüne bir türlü alışamamış, hep dönüp sokaktaki kadınlara bir daha bakasım gelmişti. Artık geri döndüğümde o kadar sürpriz olmaz.

  Erden.
  .
  .

  Previous Dispatches
  image

  Kasırga mevsiminin geçmesini bekliyorum    2 Ocak 2011
  Yazıma başlamadan önce projemizi destekleyen yardımseverlere ve takip eden dostlarımıza sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir yeni yıl dilemek isti

  image

  Ayrilmama az kaldi    2 Aralık 2010
  Siteye yazımı hazırlarken bana rahat vermeyen sivrisineklerden bezdikten sonra, sabahın ikisinde çıktım teknenin bir köşesine karaya varınca lazı

  image

  Karaya çıktım...    26 Kasım 2010 (Gün 137)
  13 Temmuz günü Carnarvon'dan kürekle açılmıştım ve denizde 137 gün geçirdikten sonra bugün yerel saatle 19:21'de Madagaskar'ın M

  Later dispatches - Previous dispatches


  Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Fax: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
  Bu sitenin tasarımı Erden Eruç'a aittir. • Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.