Biz Kimiz?
  Eğitim İçin
  Ekibimiz
  Projelerimiz
  Başardıklarımız
  Sponsorlar
  Medyada Biz
  Medya İçin
  Yardım Edin
  Temas İçin
AKTAŞ Group Pasifik Sponsorumuz!
 
 
İzlediklerimiz:
 • Pedals 4 Progress
 • Kick Start
 • John Herrington
 • Expedition 360
 • Goliath Exped'n
 •  
   
   
  Around-n-Over

  Image: Deniz Kuvvetleri Komutanımız Oramiral Eşref Uğur Yiğit beni ve babamı makamında kabul etti. Deniz Kuvvetleri Komutanımız Oramiral Eşref Uğur Yiğit beni ve babamı makamında kabul etti.
  Image: DKK personeli benim okyanuslardan öykülerimi ilgiyle izlediler. DKK personeli benim okyanuslardan öykülerimi ilgiyle izlediler.
  Image: Oramiral Yiğit, Kilimanjaro.nun zirvesine taşınmak üzere imzaladığı komutanlık forsunu bana kendi eliyle teslim etti. Oramiral Yiğit, Kilimanjaro.nun zirvesine taşınmak üzere imzaladığı komutanlık forsunu bana kendi eliyle teslim etti.

  Uzun zaman oldu...
  1 Mart 2011    
  Kasırga mevsiminin geçiyor olmasıyla birlikte Madagaskar'a dönüş hazırlıklarım yoğunlaştı. Planladığım rotayı ve varacağım noktayı bir süre açıklamayacağım, o nedenle bu tür bilgileri sakınarak yazacağım için şimdiden özür diliyorum. Tekrar yola koyulduğumda ekibimiz ve sponsorlarımız gizli bir sayfadan nerede olduğumu takip edebilecekler. Aynı sayfayı daha sonra genele açacağız. Yazdığım haberlerde de nerede olduğumu belirtmeyecek boş bırakacağım, daha sonra emniyetli bir konuma erişince bunları doldururum.

  Yola çıkmadan önce eski pasaportumu yeni biyometrik özelliklere haiz çipli pasaportla değiştirmem gerekiyordu. Bunun başvurusu için Seattle’dan Los Angeles’a gitmem gerekti. Sonra dört hafta süren, annemlere ve mevcut sponsorlarıma uğradığım, yeni sponsor adaylarıyla görüşmelerde bulunduğum Türkiye ziyaretim nedeniyle bu yeni pasaportun bana ulaşması gecikti. Eve döner dönmez Afrika’da yolumun üzerinde olan ülkelerin vizelerini edinmek için uğraşmaya başladım. Vize için pasaportumu bir konsolosluğa yolladığım her seferinde kaygılanıyorum; Seattle’dan uçmama az kaldı, pasaportum gözümün önünde olmayınca huylanıyorum. Önümdeki bürokratik engellerden bazıları böyle, bunlarda zamanlama önemli, ama imkansız değil…

  Geri dönüş için uçak biletimi değiştirmem uğraştırdı örneğin. Meğer Mahajanga’dan Seattle’a gelmek oraya gitmekten daha kolaymış. Şimdi Johannesburg’da bir gece sonra Antananarivo’da yine bir gece kalmam gerekecek. Bu vesileyle Madagaskar’daki büyükelçimizi ziyaretim mümkün olacak…

  Papua Yeni Gine’de kullandığım yürüyüş malzemeleri ve Avustralya’da kullandığım bisiklet falan en nihayet elime geçti. Bunlar el altında olduğu sürece bisiklet, treyler ve pedal basarken gerekecek herşeyi Afrika’ya yollanmak üzere toparlayabileceğim. Kilimanjaro çıkışı Haziran ayının ilk yarısında planlanıyor ve bunun için malzemelerimi ayrı kutularda derleyeceğim. Bu seferki hazırlıklar 2009 Eylül ayında Papua Yeni Gine’ye gittiğim seferkinden daha kolay geliyor; artık kano faslı olmayacak ve bir merhaleden diğerine diğerine geçiş önceki gibi karmaşa yaratmayacak.

  Türkiye’ye ziyaretim önemliydi. Artık yaşlanan ve rahatsız olan annemi görmem gerekiyordu. Daha yeni bir yeğenim dünyaya gelmişti. Bursa’da artık Aktaş Holding olan, ana sponsorum Aktaş Group ile buluşmak istiyordum. Ziyaretimin Aktaş Holding’in yeni merkez binasının kurdela kesiliş törenine denk gelmesi çok anlamlı oldu. Ardından Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş bana bir haftasonunu ayırdı ve beraber Aktaş fabrikalarını gezdik. Ankara’dayken Delta Trade şirketinin desteğini kazanma şansını edindim.

  Yine Ankara’dayken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na uğramayı görev bildim. DK Harekat Merkezi, benim mevki bilgilerimi bütün Hint Okyanusu geçişim sırasında takip etmiş ve DKK personeli emniyetim konusunda en üst düzeyde özel ilgi göstermişti. Denizdeyken benimle bilhassa yazışan ve beni bilgilendiren bir tümamiralimiz, daha sonra modern firkateynimiz TCG GAZİANTEP ile beni Mozambique Channel üzerinde bulmuş, hep birlikte Türk denizcilik tarihinde önemli bir sayfa açmıştık. Onlara Hint Okyanusu geçişime verdikleri önem için bizzat teşekkür etmek istedim.

  Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, beni daha önce Gölcük’teki Donanma Komutanlığı sırasında yaptığım bir sunumdan tanıyordu. Bu seferki buluşmamızın özelliği, ziyaretimizi babamla birlikte yapıyor olmamızdı. Babamın o gün ne kadar gurur duyduğunu kelimelerle anlatmanın zor olduğu kanaatindeyim. Orada büyük bir toplantı salonunda yaptığım sunumun ardından oramiralimiz bana kendi imzaladığı komutanlık forsunu takdim etti. Bu forsu 78 yaşındaki babamın eşliğinde Kilimanjaro’nun zirvesine taşımaktan gurur duyacağım.

  Hayır amaçlı çalışmalarımıza gelince, Tanzanya’nın Arusha kenti yakınındaki Mateves Ortaokulu’nun sınıf sayısını 10dan 30a çıkartmak üzere çalışmalara başladık. Bununla ilgili bilgileri Projeler ve Başardıklarımız sayfalarında görmek mümkün. Yabancılardan gelen bağışları bu projeye yönlendireceğiz. Bakalım bunlar İLKYAR’a yollanmak üzere Türklerden gelen bağışlarla nasıl kıyaslanacak, merak ediyorum.

  Batman Kız Yurdu inşası için Amerika’daki Bridge To Türkiye vakfına söz verdiğimiz 5.000 dolarlık teşvik katkısını yolladık. Batman kız çocuklarının erkek çocuklara oranla eğitim oranının en düşük ve yine kızlardaki intihar oranının en yüksek olduğu ilimiz. Velilerin kızları okula göndermesi için güvenilir bir yurt inşasının şart olduğuna inanan BTF bu amaçla Milliyet Gazetesi ile birlikte bu projeye atılmıştı. BTF, Ocak ayı sonu itibariyle kampanyalarını 201.000 dolar ile kapatıp amacına ulaştı.

  Avustralya’nın Cooktown kıyı kasabasındaki dostlarımızın telkiniyle yakın zamanda Queensland eyaletini vuran sel ve Yasi kasırgasının getirdiği yıkımın etkilerini gidermek amacıyla Avustralya devleti tarafından başlatılan Premier's Disaster Appeal adlı bağış kampanyasına sembolik bir miktar katkıda bulunduk. Around-n-Over olarak, Avustralya safhasında gösterilen dostluk ve yardımları bir nebze geri ödeyebildiysek ne mutlu bizlere.

  Erden.
  .
  .

  Previous Dispatches
  image

  Madagaskar’i ozluyorum    10 Ocak 2011
  Seattle’a döndüğümden beridir yine epey yoğun bir çalışma temposu içindeyim. Bu sefer bereket versin bütün makbuzlar ve evraklar elimin alt

  image

  Kasırga mevsiminin geçmesini bekliyorum    2 Ocak 2011
  Yazıma başlamadan önce projemizi destekleyen yardımseverlere ve takip eden dostlarımıza sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir yeni yıl dilemek isti

  image

  Ayrilmama az kaldi    2 Aralık 2010
  Siteye yazımı hazırlarken bana rahat vermeyen sivrisineklerden bezdikten sonra, sabahın ikisinde çıktım teknenin bir köşesine karaya varınca lazı

  Later dispatches - Previous dispatches


  Around-n-Over, P.O. Box 19662, Seattle, WA 98109-6662 • Fax: 206-709-3927 • info@around-n-over.org
  Bu sitenin tasarımı Erden Eruç'a aittir. • Copyright © 2003 Around-n-Over • Her hakkı mahfuzdur.